Nasi delegaci Marek Skotnicki i Maciej Musiał na zaproszenie Pana burmistrza Pawła Wójcika i Pani Alicja Adach-Białowąs mieli przyjemność zasiadać w Jury VIII Konkursu kulinarnego „Smaki Gęsiny” w Chmielniku .
Poniżej kilka słów w temacie konkursu autorstwa Pani Alicja Adach-Białowąs
Święty Marcin z Tours- żołnierz, a następnie pustelnik i w ostateczności biskup, który został świętym kościoła katolickiego. Według źródeł historycznych podczas pełnienia służby żołnierskiej w mroźny dzień, napotkał na swej drodze ubogo przyodzianego człowieka. Dobre serce Marcina nakazało mu przyodziać go własnym płaszczem. Wieczorem oczom żołnierza ukazał się Chrystus w tym samym płaszczu. Od tego momentu młodzieniec postanowił wstąpić na drogę chrześcijańską rezygnując ze służby wojskowej. Został pustelnikiem. Jak głosi legenda, po śmierci ówczesnego biskupa Tours, tamtejsza ludność wybrała Marcina na jego zastępcę. Ten nie chcąc pełnić tak dostojnej funkcji- uciekł i schował się w stodole pośród stada gęsi. Te jednak swoim głośnym gęgotem zdradziły jego kryjówkę. Tym sposobem Marcin został pobożnym i szanowanym biskupem. Od tej pory ku jego czci na stołach domostw gości gęsina, której przyświeca powiedzenie „Na świętego Marcina najlepsza gęsina”. Dzień, w którym chrześcijanie obchodzą to święto jest 11. listopada, które w Polsce od 100 lat pokrywa się z rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Dumą Chmielnika, jako jednego z nielicznych miast w Polsce jest kultywowanie obu świąt w nierozłącznej dacie. Ich połączenie daje niezwykle pozytywny oddźwięk zarówno w środowisku lokalnym, jak również na terenie województwa. Po uroczystościach narodowych uczestnicy zostają nieprzerwalnie od 8 lat zapraszani do Chmielnickiego Centrum Kultury do uczestnictwa w występach artystycznych oraz kosztowania potraw z gęsiny, które wcześniej zostały poddane ocenie jury podczas konkursu „Smaki Gęsiny”.
Niezwykły zapach gęsiny, którą na konkurs przygotowali miłośnicy tego rodzaju mięsa- snuł się uliczkami Chmielnika pobudzając zmysły powonienia i smaku przechodniów.
W tegorocznej edycji udział wzięło łącznie 12 podmiotów z gmin: Daleszyce, Pierzchnica, Mniów, Gnojno i Chmielnik.
W Jury Konkursowym znaleźli się: dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z oddziałem w Kielcach Józef Cepil, dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania Białe Ługi Witold Kowal, hodowca gęsi- właściciel gospodarstwa rolnego „Złota Gąska” Jacek Doros oraz wyśmienici kucharze znanych świętokrzyskich restauracji a zarazem członkowie Świętokrzyskiej Fundacji Szefów Kuchni i Kucharzy – Marek Skotnicki i Maciej Musiał. Podczas oceny dań brali pod uwagę nie tylko zapach, smak i ich konsystencję, ale również wygląd, estetykę podania a także aranżację stołu. Nagrody dla zwycięzców zostały przyznane w dwóch kategoriach: branża gastronomiczna, do której należeli restauratorzy, gospodarstwa agroturystyczne, szkoły oraz kategoria ogólna, do której zostały przypisane koła gospodyń oraz stowarzyszenia. Jak przyznali zawodowi kucharze- członkowie jury, potrawy konkursowe przysporzyły wiele trudu w wyłonieniu tych najlepszych, bowiem każde z nich były wyjątkowe i cechowały je specyficzne przyprawy, dodatki a także sposób ich podania. Jednakże po zliczeniu przyznanych punktów wyłoniono zwycięzców. I tak oto, w branży gastronomicznej trzecie miejsce przypadło dla Gospodarstwa Agroturystycznego „Daleko od szosy” Elżbiety Osman, która przygotowała gęś nadziewaną po staropolsku, miejsce drugie zajął „Generał z łupami wojennymi” przyrządzony z myślą o święcie niepodległości przez właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego „Różane Wzgórze” Agnieszkę i Pawła Wysockich z Lubani. Miejsce pierwsze zajęły Usługi Cateringu „Aga” Agnieszki Banach, która przyrządziła- według jury- najbardziej soczystą gęś pieczoną.
W kategorii ogólnej natomiast miejsce trzecie zajęły „Wesołe Gosposie” z Widełek, które zaprezentowały gęś pieczoną w piecu. Zasłużone miejsce drugie zajęła potrawa o tajemniczo brzmiącej nazwie „Duet z gęsiny na poprawiny”, wykonana przez KGW Śladków Mały. Zaszczytne miejsce pierwsze przypadło Towarzystwu Miłośników Ziemi Chmielnickiej za „Towarzyską gęś”.
Nagrody pocieszenia trafiły do Bogumiły Włodarskiej właścicielki gospodarstwa agroturystycznego z Borek gm. Mniów (potrawa: żołądki gęsie z żurawiną i dynią), Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku (potrawa: gęsie udka), Stowarzyszenia Koła Gospodyń „Żurawinki” (potrawa: zupa porowa z pulpetami gęsimi), KGW Zrecze Chałupczańskie (potrawa: Kawior z gęsich wątróbek), KGW Kotlice (potrawa: bigos świąteczny na gęsiej piersi z zapiekanymi ziemniakami) oraz do KGW Janowianki z gminy Gnojno.
Podczas, gdy jury obradowało, na sali widowiskowej domu kultury uczestnicy wydarzenia obejrzeli prezentację przygotowaną przez urząd miasta, w której podsumowano całoroczne wydarzenia nawiązujące do 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Po prezentacji na scenie pojawił się znany zespół AQQ Band z Krakowa, który przypomniał widzom znane pieśni patriotyczne, jak również zaprosił ich do wspólnego śpiewu. Po części artystycznej nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.
Fundatorami nagród byli: LGD Białe Ługi, Wojewoda Świętokrzyski, Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik, Chmielnickie Centrum Kultury, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach oraz Jacek Doros właściciel Gospodarstwa Rolnego „Złota Gąska”.
Więcej zdjęć znajdziesz na naszym profilu FB ? Wystarczy, że klikniesz TU…..
Pozdrawiamy z dobrym smakiem!